شما اینجا هستید
اخبار » ۶ توصیه برای دانشجویان کارشناسی ارشد

دکتر امیررضا اصنافی (استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی)
به عنوان یک مدرس دانشگاه، توصیه های کوچکی به دانشجویانی دارم که وارد مقطع کارشناسی ارشد می شوند و دوران کارشناسی را با همه هیجانات خاص خود پشت سر می گذارند. دوره تحصیلات تکمیلی دوره ویژه ای است که می تواند سرنوشت و حوزه تخصصی و مطالعاتی و کاری افراد را مشخص کند. از دانشجویان کارشناسی ارشد، فرقی نمی کند چه رشته ای باشند، می خواهم با دقت به این توصیه ها که ممکن است بدیهی هم باشند توجه کنند.

 1. رایانامه (پست الکترونیکی) خود را جدی بگیرید.
  برای یک دانشجوی کارشناسی ارشد استفاده از رایانامه به صورت حرفه ای بسیا رمهم است. بارها دیده شده است که بسیاری از دانشجویان به رایانه خود به چشم یک ابزار اضافی و کم استفاده نگاه می کنند.. هر چند هم اینک شبکه های اجتماعی بسیاری وجود دارند که افراد از آنها بهره می گیرند ولی هنوز ارتباطات از طریق رایانامه جایگاه ویژه خاص خود را دارد. فراموشی کلمه عبور، استفاده نکردن طولانی مدت از آن، وارسی نکردن پیامهای تازه یا پاسخ دیر دادن یا پاسخ ندادن به پیام ها از مصادیق جدی نگرفتن این مجرای ارتباطی مهم است.
 2. تابلوهای اعلانات دانشکده را مرور کنید.
  تابلوهای اعلانات در دانشگاه و دانشکده وسایل تجملی و ویژه تزیین ساختمان نیست. محتوای آن به گونه ای است که می تواند در برگیرنده اخبار مهمی باشد که شاید به صورت شفاهی نتوانید آن اطلاعات را کسب کنید. مثل اطلاعیه ها، تغییر در برنامه ها و غیره.
 3. متعهد و وقت شناس باشید.
  هنگامی که برای انجام یک کار، محدوده زمانی در نظر گرفته شده مثل انجام تکالیف و پروژه های کلاسی، نگارش پروپوزال، یا بازدید از یک مکان خاص مرتبط با درس، زمان را رعایت کنید. مدیریت زمان و پابه پای آن یا جلوتر از آن حرکت کردن میتواند کاری کند که هرگز نگران دیر شدن و تلف شدن اوقات خود نباشید.
 4. جلوتر از استاد باشید.
  سعی کنید صرفاً به مباحث کلاسی که استاد ارائه می کند اکتفا نکنید. باید خودتان فعالانه و کنجکاوانه به تحلیل سرفصلهای درسی استاد و حتی فراتر از آن بپردازید و هر جلسه با انبوهی از سوالات مختلف به کلاس وارد شوید. دامنه مطالعات خود را گسترش دهید تا هم بر موضوع بحث کلاس مسلط باشید و هم بتوانید جنبه های دیگر از بحث را درک کنید.
 5. سعی کنید حداقل هفته ای یک بار با استادان خود در خصوص دروس و پایان نامه خود ملاقات کنید.
  به جای اینکه استاد سراغتان را بگیرد و جویای وضعیت پیشرفت پایان نامه شما باشد حتماً به طورمستمر از طریق رایانامه، شبکه های مجازی یا به صورت حضوری با استادان خود در تعامل باشید. دقت کنید نقش استاد در دوره کارشناسی ارشد محوری و راهنمایی کننده است. باید بتوانید از تجربه و تخصص او بهره بگیرید. شاید کلاسهای شما ۲ یا ۳ روز در هفته باشد ولی سعی کنید بقیه روزهای هفته از طریق تعامل بیشتر با استادان خود، بیشتر بیاموزید.
 6. حضور در کتابخانه را در فهرست کارهایتان بگذارید.
  کتابخانه دانشگاه، بهترین مکان برای تمرکز در ارتباط با موضوعات مورد مطالعه شماست. در این محیط می توانید با فراغ بال از هر منبعی که خواستید استفاده کنید و در موضوعات مورد علاقه و مطالعه تان به خودآموزی بپردازید.

 1. نقدی

  بسیار عالی؛ کاش بشه اول هر ترم تحصیلی به صورت یک دست نامه در اختیار دانشجویان قرار بگیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |