شما اینجا هستید
اخبار » کتابخانه عجیب

کتابخانه عجیب

از آثار نویسنده نامدارژاپنی، هاروکیموراکامی است.

این اثر از جهاتی متفاوت است با سایر آثاری که از موراکامی به انتشار رسیده است. آنچه در وهله اول توجه مخاطب را جلب می‌کند، آثار گرافیکی است به همراه داستان پیش می‌رود و کمک قابل توجهی به مخاطب برای تصور آنچه راوی روایت می‌کند، ارائه می‌دهد.

ماجرای این داستان سمبلیک از این قرار است که پسر دانش آموزی برای بر گرداندن کتاب‌هایی که به امانت گرفته به کتابخانه شهر می‌آید و بعد از پس دادن کتاب‌ها از کتابدار که پیر مردی مرموز است در خصوص اینکه آیا کتابی در باره” نحوه جمع آوری مالیات در امپراتوری عثمانی“ در کتابخانه موجود است یا خیر سؤال می‌کند. پیرمرد با آوردن کتاب‌ها او را مجبور می‌کند که در در اتاقی که در پس راهروهای تاریک و پی در پی بماند و تمام متن کتاب‌ها را حفظ کند. خواندن و حفظ کردن متن کتاب‌ها، به گفته پیرمرد شرط اصلی آزادی پسرک است. در زندان، مرد دیگری با شمایل گوسفند هست که به پسرک می‌گوید با خواندن کتاب‌ها مغزش مثل خامه خوشمزه خواهد شد و پیرمرد کتابدار مغز او را خوهد خورد. از دیگر شخصیت‌ها دخترکی است که پسر او را در زندان می‌بینید و به او تعلق خاطر پیدا می‌کند. به جز این شخصیت‌ها، موراکامی از مادر پسرک و سار او، پرنده‌ای که از او نگه داری می‌کند نیز برای خواننده می‌گوید، منتها مادر پسرک بیشتر از آنکه شخصیت باشد، تیپ است. داستان اینگونه پیش می‌رود که پسرک با کمک مرد گوسفند نما و دختر زندانبان نقشه فرار از دست پیر مرد را می‌کشند و سعی بر عملی کردن آن می‌کنند.

به‌زعم عده‌ای، این اثر موراکامی اثری سمبلیک است و زندانی شدن پسرک در اتاقی در کتابخانه شهر و تلاشش برای فرار، را به سفری معنوی تشبیه می‌کنند که در آن تمام تعلقات مادی پسرک، از جمله کفش‌هایش از دستش می‌رود. کتابخانه عجیب در ایران، توسط آقای بهرنگ رجبی و با همکاری نشر چشمه به انتشار رسیده است.

روژان چمنی، دانشجوی کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه الزهرا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |