شما اینجا هستید
اخبار » معرفی کتاب «فرار به غرب»

معرفی کتاب:

کتاب «فرار به غرب» نوشته‌ محسن حمید در سال ۱۳۹۶ از سوی نشر مصدق و با ترجمه‌ مهرداد یوسفی به چاپ رسیده است. سعید و نادیا شخصیت‌های اصلی رمان فرار به غرب، در شهر بی نامی که درگیر بحران جنگ داخلی است، با هم رابطه‌ عاشقانه‌ پنهانی را شروع می‌کنند. در بحبوحه ناآرامی‌ها وقتی درگیری دولت با شبه نظامیان و آتش جنگ بالا می‌گیرد؛ تصمیم به فرار از شهر می‌گیرند. آن‌ها از درهای جادویی‌ای مطلع می‌شوند که با کمک آن‌ها می‌توانند به دنیای بهتر و البته به دور از جنگ قدم بگذارند. با عبور از یکی از این درها، از جزیره‌ای در یونان و مملو از پناهندگان سردر می‌آورند. از طریق درهای جادویی دیگری نیز به لندن، سانفرانسیسکو و شهرهای دیگر هم می‌روند… اما آنچه که در پشت این درها در انتظارشان است با تخیل و انتظارات ذهنی آن‌ها بسیار متفاوت است!

محسن حمید مشاور تجاری پاکستانی و نویسنده رمان‌های تخیلی است که در این کتاب زندگی مهاجران را بعد از پناهندگی به خوبی به تصویر می‌کشد و تلاش می‌کند تا نشان دهد که چگونه مهاجرت می‌تواند حس اضطراب آمیخته با ترس و یا امیدواری را به پناهندگان القا کند. این کتاب به‌‌عنوان چهارمین رمان محسن حمید، برنده‌ی جایزه‌ی لس آنجلس تایمز ۲۰۱۸ و فینالیست برای جایزه‌ی من‌بوکر ۲۰۱۷ بوده است. علاوه‌بر آن، نیویورک ‌تایمز هم در سال ۲۰۱۷ این کتاب را جزو یکی از ده کتاب برتر سال معرفی کرده است.

قسمتی از کتاب:

هر زمان که زوج جوانی را می‌دیدند و رفتارشان را با رفتار بین خودشان مقایسه می‌کردند، دید متفاوتی نسبت به یکدیگر پیدا می‌کردند. شاید دلیلش این بود که شخصیت انسان‌ها غیر قابل تغییر، یا به‌منزله رنگ‌های ثابتی مانند آبی یا سفید نیست، بلکه مانند آینه‌ای است که نور اطراف را منعکس می‌کند و رنگ‌هایی که ما بازتاب می‌دهیم بستگی زیادی به آنچه دارد که در پیرامون ما است. در مورد سعید و نادیا نیز همین قانون برقرار بود، آن‌ها در این مکان جدید نگاه تازه‌ای نسبت به یکدیگر پیدا کرده بودند

به قلم ملیکا خرمشکوه کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |