شما اینجا هستید
اخبار » معرفی کتاب «رساله درباره نادر فارابی»

معرفی کتاب:

کتاب «رساله درباره نادر فارابی»، داستان تأثیرگذاری به قلم مصطفی مستور، نویسنده متبحر ایرانی، است که نشر چشمه آن را در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده است.

شخصیت اصلی داستان، نادر، تک فرزند است. نگرانی‌هایش را با کمترین نمود خارجی، اغلب با پرسشی ساده و کوتاه نشان می‌دهد و با دیدن هر چیز زیبایی‌ای گریه‌اش می‌گیرد و از همه مهم‌تر او با این حجم عواطف و احساسات، یک ترانه‌سرا و معلم است. از نظر او بهترین متن ادبی سال، انشا یک دانش‌آموز است نه جوایز ادبی! و عدالتی که رعایتش بر عهده انسان نهاده شده است را زیر سؤال می‌برد.

این کتاب نسبت به کتاب‌های دیگر مستور که خوانده‌ام (بهترین شکل ممکن، روی ماه خداوند را ببوس، من گنجشک نیستم) بیشتر احساساتم را برانگیخت و پایانی متفاوت داشت. شخصیت نادر در این کتاب سعی می‌کرد که نسبت به دانش‌آموزانش و وضعیت روحی و روانی آن‌ها بی‌تفاوت نباشد و واقعاً آن حجم از حس دلسوزی و نگرانی نسبت شاگردانش بسیار تحسین برانگیز بود. کما اینکه در جامعه ما هم کم معلمان و استادانی نیستند که نسبت به حالات روانی دانش‌آموز یا دانشجوی خود بی‌تفاوت نیستند، پشتیبانی فکری و ذهنی دارند و در برابر شکست یا موفقیت شاگردانشان خود را مسئول می‌دانند. یا دانشجویانی که تا مرز انصراف از رشته پیش می‌روند ولی استاد با دلگرمی و انگیزه دادن به دانشجو، او را برای حرکت در مسیر درست راهنمایی می‌کند. از این کتاب درس‌های بسیاری می‌توان فرا گرفت که اصلی‌ترین آن همین بی تفاوت نبودن آدمی نسبت به پیرامون و اطرافیانش و تلاش برای برقراری و رعایت عدالت در حد توان در جامعه فعلی است. این حداقل درسی است که به‌واسطه این کتاب می‌توان به آن دست یافت.

بخشی از کتاب:

نادر: می‌خواستم بگویم گور پدر آن قانونی که می‌گوید آدم‌ها را باید مثل میوه‌های کال و رسیده و گندیده از هم جدا کرد. می‌خواستم بگویم وقتی صحنعلی (یکی از شاگرهاش) کف دست‌های عرق کرده‌اش را کشید روی شلوارش و رفت ایستاد کنار سطل آشغال داشت حالم از خودم به هم می‌خورد. اما دیدم اگر بخواهم این چیزها را بگویم ممکن است وسط حرف‌هایم مثل احمق‌ها بزنم زیر گریه. شاید اشکال از این خراب شده باشد که آدم‌های آن با چند گرم توفیر در مغزشان خوشبخت یا بدبخت می‌شوند.

ملیکا خرمشکوه، دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |