شما اینجا هستید
اخبار » سعید نفیسی

سعید نفیسی، در ۱۸ خرداد ۱۲۷۴ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. او فرزند میرزا علی‌اکبر ناظم‌الاطبا (معروف بهناظم‌الاطباء کرمانی) و از نوادگان حکیم نفیس بن عوض کرمانی (طبیب نامدار ایران در قرن نهم هجری) است.

تسلط نفیسی به تاریخ و ادبیات ایران باعث شده بود تا آثار تازه و پژوهش های تازه ای پدید آورد و تعداد بسیاری از متن‌های منثور و منظوم فارسی را به شیوه‌ای علمی منتشر کند و از گمنامی بیرون آورد. کتابخانه شخصی و کم‌مانندی که به مرور زمان فراهم ساخته بود به او این امکان را می‌داد که به مهم‌ترین مآخذ تاریخی و ادبی دسترسی داشته باشد. او در رشته‌هایی مثل تاریخ، تحقیق، شعر و فرهنگ‌نویسی آثاری به جا گذاشت. مجموعه‌ای از دست نوشته‌های استاد نفیسی که مربوط به سال‌های ۱۳۰۵ می‌باشد توسط آقای جواد مهدویان با عنوان نخستین فرهنگستان ایران به روایت اسناد گردآوری و تألیف گردیده

به گفته استاد عبدالحسین زرین کوب، نفیسی شخصیتی است، چندبعدی: مورخ، محقق، ادیب، منتقد، نویسنده، مترجم، زبانشناس و روزنامه‌نگار. همسرش پریمرز نفیسی می‌گوید: نفیسی واقعاً عاشق کتاب بود. او مصرف مفید و به جای پول را فقط در خریدن کتاب می‌دانست.

دو اثر برگزیدۀ استاد عبارتند از:

۱- “تذکره نفیسی” که مربوط به شرح حال و اشعار برگزیدۀ هزار شاعر در قرون پنج و شش و ابتدای قرن هفتم ه. ق را شامل می ­شود.

۲- “دیوان اشعار استاد نفیسی” که تقریباً شامل چهل­هزار بیت است و البته مقدار زیادی از این اشعار شخصی بوده که به همین دلیل استاد رغبتی برایی چاپ آن نشان نداده­اند. کلیۀ کتابهای این مجموعه توسط فرزند ارشد ایشان  اسکن شده است.

منابع

fa.m.wikipedia.org negarestan.ut.ac.ir

نوشته فهیمه علی عسکری و زهرا سادات البهشتی

  1. دانشجوی ارشد علم اطلاعات

    سلام، ضمن تشکر از دوستان انجمن علمی دانشگاه الزهراء، بابت ارسال مطالب متناسب با زمان های تاریخی، پیشنهاد میشود که مطالب طولانی تر باشد تا حق مطلب در مورد این اساتید ادا گردد.
    موفق باشید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |