شما اینجا هستید
اخبار » روز جهانی کتاب و حق مؤلف

تهیه کننده: انجمن علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه الزهرا

همایش عمومی یونسکو در بیست‌ و هشتمین اجلاس خود که از تاریخ ۲۵ اکتبر تا ۱۶ نوامبر ۱۹۹۵ در شهر پاریس برگزار شد، ضمن قطعنامه‌ای که در تاریخ ۱۵ نوامبر ۱۹۹۵ به تصویب رسید، روز ۲۳ آوریل هر سال را روز جهانی کتاب و حق مؤلف (world book and copyright day) اعلام کرد.

از جمله دلایل انتخاب این روز یکی سنت مردم کاتالونیای اسپانیا است که هر سال در این روز با فروش هر کتاب یک گل رُز به خریدار داده می‌شود و از سوی دیگر تقارن آن با تولد یا مرگ تعدادی از نویسندگان و چهره‌های ادبی مشهور جهان نظیر: میگل سروانتس، ویلیام شکسپیر، اینکا گارسیلاسو دلاوگا، مانوئل وایه خو و ولادیمیر نابوکف و تنی چند از شخصیت‌های فرهنگی جهان است.

هدف از اختصاص روزی برای بزرگداشت کتاب و حق مؤلف، تجلیل جهانی از کتاب و مؤلفین، تشویق همگان و به‌خصوص جوانان برای کشف لذت خواندن، تقدیر و حمایت از کسانی که در رشد و اعتلای فرهنگی و اجتماعی جامعه بشری نقش و سهم بسزایی داشته‌اند، توسعه صنعت نشر، ترویج جریان آزاد کتاب و تضمین دسترسی عموم به آن و بالاخره جلب توجه سازمان‌ها، انجمن‌ها، نهادهای دولتی و خصوصی به این آسان‌ترین و ارزنده‌ترین روش کسب دانش، بیان احساس و اندیشه و قدیمی‌ترین وسیله ارتباط معنوی و کلید توسعه آموزش پایه، مبارزه با فقر و توسعه فراگیر است.

هر چند روز جهانی کتاب و حق مؤلف برنامه جدیدی است اما از سال ۱۹۹۵ تاکنون میلیون‌ها نفر در بیش از ۱۰۰ کشور جهان به‌طور مرتب در فعالیت‌های مربوط به روز جهانی شرکت‌کرده‌اند.

کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران نیز طی فعالیت خود همواره در جهت ترویج کتاب و کتابخوانی تلاش کرده است. انتشار مجموعه‌ای از آثار نفیس برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران زمین و ترجمه آثار مهم یونسکو در زمینه‌های فرهنگی، علمی و آموزشی و رسانه‌ای به زبان فارسی و برگزاری نشست‌های تخصصی بررسی کتاب با حضور کارشناسان و صاحبنظران کتاب و نشر از جمله فعالیت‌های عمده کمیسیون به منظور تحقق هدف فوق محسوب می‌شود.

با تشکر از: فهیمه علی عسکری، مریم امرایی، نازنین محمدی، سعیده فتحی دخت، مائده هیدجی، زرین مدرس وحید

منابع:

irunesco.org

بیتوته

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |