شما اینجا هستید
اخبار » خستگی ناپذیر و پرتلاش

یادواره بزرگان ۲۸/ خستگی ناپذیر و پرتلاش/ دکتر رحمت الله فتاحی، معلم علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد

معمولا توصیفِ همسران از یکدیگر برای آنها دشوار است. این دشواری در شرایطی که دو همسر، همکار نیز باشند، بویژه در یک محیط کار، دوچندان می شود.

مهری پریرخ از اوایل دهه ۱۳۵۰ هنگامی که دانشجوی دوره کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی بود جای ویژه ای در ذهنم داشت. دلیل آنهم آشکار است. او ورزشکاری بی نظیر در رشته های دو ومیدانی و نیز بسکتبال در دانشگاه فردوسی مشهد بود، “خستگی ناپذیر و پرتلاش”، اما بدون “های و هوی”. ما که تماشاچی مسابقات آن روزگار بودیم بخوبی تفاوت وی با دیگران را دریافته بودیم.

همین روحیه در او، اکنون و پس از حدود چهل سال زندگی و کار مشترک همچنان جاری است. فکر می کنم همه همکاران، دانشجویان و آشنایان این حقیقت را دریافته اند. همین عامل موجب آن شده که او الگوی بسیاری از جوانان باشد. همین روحیه موجب شده که بسیاری از مدیران دانشگاه و سایر نهادها او را به همکاری و همفکری دعوت کنند.

مهمترین دغدغه مهری پریرخ پافشاری بر کارهای مبتنی بر اصول، برنامه، کیفی، و اثربخش است. به همین دلیل، آنهایی که به همین معیارها باور دارند با اشتیاق با او همکاری می کنند. دانشجویانی هم که با ایشان درس یا پایان نامه می گیرند، از ابتدا می دانند که کار با او عمیق، سخت، اما در نهایت باکیفیت و تاثیرگذار و پرثمر است.

داشتن رویکرد تفکر انتقادی اما سازنده از دیگر ویژگیهای مهری پریرخ است. این را می شود در مقاله ها، سخنرانی ها، کارگاههای آموزشی، تدریس کلاسی، راهنمایی یا مشاوره پایان نامه، مدیریت کتابخانه و زمینه های دیگر بخوبی تشخیص داد. او باور دارد که باید ذهن ها را به گونه ای آموزش داد که بتوانند منتقدانه بیندیشند تا به مرحله تفکر خلاق برسند. به بیان دیگر، رسیدن به خلاقیت را مستلزم ذهن پویا و منتقد می داند. بیاد دارم که او و من نخستین کارگاه آموزشی در کشور در زمینه تفکر انتقادی را در سال ۱۳۷۷ در تهران برگزار کردیم، موضوعی که پیشنهاد وی بود و بر این باورم که شرکت کنندگان در آن کارگاه، آن را نو و سودمند یافتند.

مشارکت جویی و مشارکت طلبی یکی از اصول پویایی جامعه است و می دانیم که جامعه ما در این زمینه دچار چالش شده است. مهری پریرخ سخت به رویکردهای مشارکتی باور دارد و همواره تلاش کرده و می کند که فضای همکاری و مشارکت را در هر فعالیتی که می کند و یا در هر مسئولیتی که می پذیرد شکل دهد. او باور دارد که در فضای مشارکتی بهتر می توان یاد گرفت و یاد داد. نمونه این رویکرد را می توان در همه فعالیتهای وی مشاهده کرد. برگزاری موفق همایش ملی کتابخانه های آموزشگاهی در دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۸۸ یکی از نمونه هاست. در آن رخداد ملی، بسیاری از دانشجویان جوان را به مشارکت طلبید و آنها نیز براستی خیلی تجربه ها یاد گرفتند که موجب توانمند شدن آنها شد. اکنون هم در فعالیتی که در حوزه ادبیات کودک و کتابدرمانی انجام می دهد همین فضا را حاکم کرده است. دفتر کار او در دانشگاه فردوسی مشهد براستی یک دانشگاه کوچک است، فضایی با رویکرد مشارکتی، یادگیری-یاددهی، و کاربردی.

برای من، مهری پریرخ نه تنها یک همسر ایثارگر، بلکه یک همکار اندیشمند و خلاق بوده و هست. این یک نعمت بزرگ است که مرا به یکی از انسانهای خوشبخت تبدیل کرده است. گفتنی درباره او بسیار است که فرصت مناسب دیگری را طلب می کند. به یاد داشته باشیم که انسانهای بدون “های و هوی” نیازمند شناخت بیشتری از سوی جامعه هستند تا زوایای بیشتری از آنها به نسل جوان شناسانده شود.

مجتبی کفاشان کاخکی، استادیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد

نوشتن در خصوص شخصیت و ویژگی‌های خانم دکتر مهری پریرخ استاد به نام دانشگاه فردوسی مشهد به قلم یکی از شاگردان کوچک ایشان کار چندان ساده‌ای نیست. با این حال آنچه از ایشان در طی سالیان دراز شاگردی آموخته‌ام به‌گونه‌ای بوده است که نه تنها زمینه رشد حرفه‌ای و علمی بنده را فراهم ساخت بلکه منش و شخصیت ایشان راه‌گشای زندگی شخصی بنده نیز بوده است. این توانمندی است که به سختی می توان در هر کسی دید؛ لیکن در این استاد فرزانه به وضوح برای شاگردانشان محرز است. قرار بر آن شده است تا به پاس خدمات شایان ایشان در آبان ماه ۹۷ نکوداشت با شکوهی در دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری مرکز مفاخر دانشگاه برگزار گردد. در این مختصر برای اولین بار به نشر این خبر می پردازم. دست یاری را به سوی تمامی دانشجویان و بزرگان رشته دراز می کنم تا در این رویداد مهم بنده و دوستانم را یاری دهند.

یادداشت های دانشجویی

فراخوان ارسال مطلب

شما هم می‌توانید خاطراتتان را در مورد اساتید با ما به اشتراک بگذارید. از تمامی اساتید و دانشجویان تقاضا دارم در مورد بزرگان و تاثیرگذاران علمی و حرفه‌ای برای ما بنویسند تا نام نیکشان باقی بماند و سببی شود تا دانشجویان و جوانان با این بزرگان بیشتر آشنا شوند. ستون یادواره بزرگان مشتاقانه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما به همراه مقالات و خاطرات شما از کلاس اساتید و حرفه مندان است. با ما از طریق ایمیل Stnote1@gmail.com و تلگرام https://t.me/Stnote در ارتباط باشید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |