شما اینجا هستید
اخبار » به مناسبت پنجمین سالگرد وفات دکتر حری

به مناسبت پنجمین سالگرد وفات دکتر عباس حری

به مناسبت سالروز درگذشت دکتر عباس حری استاد ماندگار رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی مطلبی ارسالی توسط دکتر مظفر چشمه سهرابی استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه اصفهان برای مجله یادداشت‌های دانشجویی در ادامه ارائه می‌شود.

چند روز پیش، پس از مدت‌ها با یکی از دوستانم که کارش نشر کتاب است هم‌کلام شدم. بر آثاری که در دهه گذشته منتشر کرده بود، مروری داشتیم. از کتاب‌سازی‌ها شدیداً شاکی و نگران بود و تا حدودی سرخورده از کار. متقلبان و کلاه‌برداران اصلی را از بزرگ و کوچک و پیر و جوان می‌شناخت. از نامه‌هایی صحبت کرد که نویسندگان مالباخته و شاکی برای او فرستاده بودند. به برخی از شبه‌مؤلفان به صراحت گفته بود که دیگر اثری از آن‌ها چاپ نخواهد کرد. می‌دانست کدام فرد حاصل دست‌رنج دیگران را به نام خود منتشر کرده است یا کدام فرد نام مؤلفان همکارش را در چاپ‌های بعدی با زیرکی خاصی برداشته است و البته خوب می‌دانست کدام فرد دو یا سه عنوان کتاب با محتوای یکسان را با عناوین متفاوت منتشر کرده است. وقتی به عمق شناختش پی بردم، متحیر شدم؛ چون از سال ۸۵ تاکنون که کج‌روی‌ها و بداخلاقی‌ها را در حوزه علم ثبت می‌کنم و بخش اعظم متقلبان علمی کشور را می‌شناسم، این اولین باری بود که فردی را یافتم که خیلی خوب سارقان، متقلبان و کلاه‌برداران یک رشته را می‌شناسد.

او مؤلفان زبده، زبردست و زبانزد را نیز بسیار خوب می‌شناخت و احترام ویژه‌ای برای آن‌ها قائل بود. جمله‌ای درباره متفکر و ایده‌پرداز کتابداری و اطلاع‌رسانی کشور، مرحوم دکتر حری، گفت که به نظرم برای جامعه علمی ما پندآموز است و دریغم آمد برای نسل فعلی به آن اشاره نکنم – جمله‌ای مملو و سرشار از معنا: “دکتر حری اگر کاغذ سفید هم به من می‌داد، منتشر می‌کردم”. من در دو مقطع شاگرد دکتر حری بوده‌ام؛ ویژگی‌های معلمی او را پیش چشمانم دارم و سال‌هاست که از آن‌ها بهره‌ها برده‌ام؛ در چند پروژه تحقیقاتی کنار او بوده‌ام؛ بر توان علمی و پژوهشی بسیار بالای او واقفم و در چند همایش ملی او را به عنوان سخنران افتتاحیه انتخاب کرده ام. حقیقتاً کلام طناز و دلنواز و دلنشینش، نفوذی وصف‌ناپذیر داشت. در “سمینار یک‌روزهISI” درباره “پیشفرض‌های علم سنجی” صحبت کرد. چند چهره علمی دیگر از جمله آقای دکتر زلفی‌گل را نیز دعوت کرده بودم. وقتی از دکتر زلفی‌گل تقاضا کردم که رئیس نشست، ایشان باشند، با تواضع انگشت به سمت دکتر حری دراز کرد و گفت دکتر حری نعمتی برای کشور است. مسئولیت نشست را به دکتر حری سپردم. مطمئن بودم با حضور مهر ظهورش این نشست در خاطره‌ها خواهد ماند که صد البته چنین هم شد. اگر امروز جامعه علمی کشور از وجود گهربار این نعمت محروم است، آثار و اندیشه‌های مانا و پایای او موجود و ایران‌گیر است. نویسنده دیگری که دوست ناشرم نیک درباره آثار او سخن گفت و از اعتبارش نزد ناشران و خوانندگان فراوان صحبت کرد، عبدالحسین آذرنگ است، نامی آشنا در حوزه‌های چاپ و نشر و تاریخ علم. من آذرنگ را با نوشته‌هایش می‌شناختم. کتاب تاریخ علم او را سال‌هاست که در درس تاریخ علم به عنوان منبع اصلی برگزیده‌ام. در سال ۱۳۹۰ که همایش سراسری اخلاق علمی را در دانشگاه رازی برگزار کردم، آثار نویسندگان حوزه نشر را بررسی کردم و در نهایت با همفکری همکارانم آذرنگ را برای سخنرانی “اخلاق نشر” انتخاب کردیم. ایشان با خضوع و خشوع و گشاده‌رویی دعوتم را پذیرفتند. ۴۵۰ مدعو داشتیم. سبک سخنرانی‌اش با دیگران متفاوت بود. انصافاً درخشید و بازخوردها سبب شد به این انتخاب ببالیم. در سال ۹۲، بار دیگر آذرنگ را برای سخنرانی در “همایش ملی سنجش علم: ارزشیابی و آسیب‌شناسی” و به‌طور خاص در حوزه تاریخ علم ایران دعوت کردم؛ اما بر خلاف نوبت قبل، این بار نپذیرفت. گفت این بحث در تخصص من نیست و فرد دیگری را معرفی کرد. هرچه پیشتر آمدم، شناختم از او بیشتر شد و ارادتم به نسبت بیشتر. وقتی این ناشر از نگاه مثبت جامعه علمی درباره آثار آذرنگ صحبت می‌کرد، عمق حرف‌هایش برای من مملوستر بود. به افراد دیگری نیز اشاره شد که البته مجال پرداختن به همه آن‌ها در این مختصر نیست.

برگرفته از مقاله تالیف بی تالیف: نقدی بر پدیده کتاب‌نویسی و کتاب‌سازی در ایران/اثر دکتر مظفر چشمه سهرابی، استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه اصفهان

فراخوان ارسال مطلب

شما هم می‌توانید خاطراتتان را در مورد اساتید با ما به اشتراک بگذارید. از تمامی اساتید و دانشجویان تقاضا دارم در مورد بزرگان و تاثیرگذاران علمی و حرفه‌ای برای ما بنویسند تا نام نیکشان باقی بماند و سببی شود تا دانشجویان و جوانان با این بزرگان بیشتر آشنا شوند. ستون یادواره بزرگان مشتاقانه منتظر دریافت نظرات و پیشنهادات شما به همراه مقالات و خاطرات شما از کلاس اساتید و حرفه مندان است. با ما از طریق ایمیل Stnote1@gmail.com و تلگرام https://t.me/Stnote در ارتباط باشید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |