شما اینجا هستید
اخبار » به مناسبت زادروز شادروان دکتر عباس حری

یادواره بزرگان ۲۰/ دکتر عباس حری/ هدی هماوندی دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران

امروز دوشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۶ تولد شادروان دکتر عباس حری است. به مناسبت زادروز این استاد و اندیشمند بزرگ یادواره بزرگان این بار به معرفی ایشان پرداخته است.

عباس حری (۱۳۱۵-۱۳۹۲)، استاد ممتاز کتابداری و اطلاع‌رسانی، از بنیان‌گذاران دوره‌ دکترای این رشته و از فعالان چند بنیاد فرهنگی در ایران است. او مفهوم اطلاع‌شناسی را با رویکرد نوین برای نخستین بار در جهان مطرح کرد و مدیر مسئول نخستین مجله‌ اطلاع‌شناسی جهان است. بیش از ۱۵۰ مقاله و ۱۴ کتاب تألیفی یا ترجمه‌ای، سردبیری چند مجله‌ تخصصی و اطلاع رسانی، سرویراستاری دایره المعارف کتابداری و اطلاع‌رسانی، ترجمه‌ بیش از ۱۷۰ مقاله برای دانش‌نامه‌ جهان اسلام و همکاری در آماده‌سازی فرهنگ‌نامه‌ کودک و نوجوان، از مهم‌ترین دستاوردهای علمی و فرهنگی اوست. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، طی مراسمی در ۱۵ اسفند ۱۳۸۵، دقیقاً در هفتادمین سالروز تولد وی، از ۴۰ سال تلاش و فعالیت علمی او تجلیل به عمل آورد. وی مدتی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد تدریس کرد (دانشنامه آنلاین جزیره دانش). دکتر عباس حرّی روز شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۲ در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

علاوه بر جوانب علمی، ابعاد شخصیتی و حسن خلق ایشان نیز در میان اهالی کتابداری ایران زبانزد است، در ادامه به ذکر برخی خاطرات دانشجویان از دکتر عباس حری  پرداخته می‌شود:

دکتر علیرضا نوروزی دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تهران:

استاد مرحوم دکتر عباس حرّی فردی شوخ طبع و بذله گو بود. با شوخ طبعی خودش، همیشه حرفی برای گفتن داشت. جلسه دفاع یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز (آقای غلامرضا حیدری) به اتفاق ایشان، و یکی دو نفر دیگر سر میز ناهار بودیم که یکی از بزرگواران از مرحوم دکتر حرّی پرسید: میل دارید؟

دکتر حرّی خندۀ ملیحی کرد و فرمود: ها این جریان همان «میل دارید» است که روزی دو نفر سر ناهار بودند که یکی به دیگری گفت: میل دارید؟ دیگری گفت: معلومه که میل دارم؛ اگر میل نداشتم این‏‌جوری با اشتها نمی‏‌خوردم. طرف مجدد گفت: نه بابا منظورم این بود که میل (ایمیل) دارید که به من بدهید؛ برای اینکه الان به جای تلفن، «میل» باب شده است.

دکتر یعقوب نوروزی دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم:

من که دانشجوی پیگیری بودم  در سال ۱۳۷۴ وقتی که واحد گزارش نویسی را با دکتر حری داشتیم برای ارائه تکلیف درسی و پرسیدن سوال خدمت استاد بزرگوار دکتر حری رسیدم وقتی در حال گذاشتن تکلیف روی میز استاد بودم ناگهان دستم به عینک ایشان خورد و در کمال ناباوری عینک استاد بر روی زمین افتاد -عینکی که بخشی از شیشه آن دوربین و بخشی نزدیک بین بود که در آن سال‌ها بسیار گران قیمت و کمیاب بود- و رنگ از رخساره بنده و دکتر پرید. از من برای ترس از شکستن و از دکتر بزرگوار برای نداشتن عینک. اما در کمال ناباوری عینک سالم بود. ضمن اینکه در این فاصله دکتر اصلا چیزی به بنده نگفتند و بزرگواری خود را در مواجه با یک دانشجو نشان دادند. این است که گفته می شود از عمل استاد بیشتر از علم ایشان می‌توان یاد گرفت. البته استاد بزرگوار در عرصه علم هم بی‌نظیر بودند.

خانم شاهد رشیدی دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تهران:

خدا رحمت کند استاد بزرگوار را، کلاس روش تحقیق ارشد از حضورشون بهره‌مند بودیم… مهربان، عالمانه سخت گیر و دقیق، واقع نگر و مسلط به موضوع، هیچ لحظه‌ای در کلاس تکراری نبود… یادشان گرامی و روحشون شاد.

دکتر سید مهدی حسینی استادیار گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه کردستان در گفتگو با نشریه الکترونیکی شناسه (شماره ۷ یادنامه دکتر حری و دکتر آزاد):

با توجه به اینکه بخشی از رساله بنده مربوط به “رفتار علمی” است، دکتر عباس حری نماد و معیار ملموسی از رفتار علمی را همواره در ذهن من تداعی می‏‌نماید، چه، زمان کوتاهی که افتخار هم‌صحبتی با ایشان را یافتم و چه، هنگامی‌که به نوشته‏‌های روان، ساده و عمیق ایشان نگاه می‌‏کنم. ایشان به معنای واقعی از ابعاد شخصیتی، نگرشی، فعالیت و فرایند، تسلط به پیکره دانش و هنجار و اخلاق در کرانه بالای علم قرار داشتند.

شادروان پوری سلطانی، استاد پیشکسوت علم کتابداری:

 من در سال‌های ۵۰ و ۵۱ با دکتر حری آشنا شدم، زمانی که او دانشجوی دوره کارشناسی ارشد بود و من تازه به تدریس در دانشگاه مشغول شده بودم. به خاطر برخی گرفتاری‌ها هر دوی ما از یکدیگر برای مدتی جدا افتادیم تا اینکه پس از یک مقطع نسبتا طولانی بار دیگر در فرهنگستان زبان و ادب فارسی با یکدیگر همکار شدیم. وی افزود: من طی سه سال همکاری با زنده یاد حری در فرهنگستان زبان فارسی به درایت، مدیریت، سواد و احاطه او را به زبان فارسی پی بردم. حری اگرچه زود از میان ما رفت، اما با نگارش ۱۵ کتاب معتبر و حدود ۲۰ مقاله شاخص که بسیاری از آن‌ها همین الان هم جزء پایه‌های نظری علم کتابداری در ایران هستند، دین خود را به این مملکت ادا کرد. دکتر حری دانشجویانی تربیت کرد که امروزه هر کدام از آن‌ها تداعی یک عباس حری دیگر را برای من می‌کنند، امیدوارم راه او را بپیمایند (خبرگزاری مهر، سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۲).

از سایر علاقمندان تقاضامندم در صورتی که تمایل دارند در ادامه همین مطلب کامنت بگذارند و خاطراتشان با دکتر حری و کلاس‌هایشان را با ما به اشتراک بگذارند.

 1. شهین دخت قادری

  یاد و خاطره استاد فرزانه روان شاد دکتر حری گرامی باد جذبه و متانت و بزرگی و وقت شناسی از بارزترین خصیصه این عزیز بود ،چه بسا که همیشه زودتر ازبقیه دانشجوها سر کلاس حاضر بود و و همکلاسی ها و حتی خودم بارها پیش امده که بعد استاد به کلاس می رسبدیم گاها با جذبه و اقتدار خاصی با قامتی استوار رو تخته کلاس مینوشت عجایب بین عجایب بین عجایب معلم حاضر شاگرد غایب خاطرات بیاد ماندنی و شیرنی از استاد در ذهن ها هست یادم هست کلاس مرجع شناسی ۱ دوشنبه ساعت ۸ صبح داشتیم از قضا یکی از دوشنبه ها رو استاد کمی دیرتر امد خدا بیامرز خ نوشین عمرانی از همکلاسی های مقطع کاردانی ورودی ۶۴ رفت پای تخته و نوشت عجایب بین عجایب بین عجایب شاگرد حاضر استاد غایب و دیدن استاد به متن نوشته شده و داستانی که برایمون تعریف کرد از خاطراتیه که هرگز فراموش نمیکنم
  ویا برای درس مرجع ۲ هر هفته سوال میداد که باید از کتابهای مرجع داخل کتابخانه دانشکده در میاوردیم من دوست وهمکلاسیم خ گودرزی همیشه با هم کار میکردیم وقتی کارهها رو به ما بر میگردوند روبالای ورقه من می نوشت شما از گاف یا گاف از شما و روی برگه دوستم مینوشت شما از قاف یا قاف از شما خلاصه تا اخر ترم ما همیشه در حال توضیح دادن بودیم که ما باهم کار میکنیم و لبخند میزد میگفت میدانم چون همیشه نفرهای اخری بودیم که کتابدار دانشکده یادشون گرامی اقای توکلی و اقای مطلق ما رو از کتابخانه جدا میکردند و کتابخانه تعطیل میشد و خاطرات خوب به یاد ماندنی که همیشه بیاد دارم روحش شاد یادش گرامی

 2. عبدالحسین طالعی

  سلام. من در مجله آینه پژوهش پس از فوت استاد مقاله ای نوشتم شامل بیست نکته که در باب روش تحقیق و نگارش از ایشان آموخته بودم. یادش را همیشه در کلاسهای درس و جلسات و شوراهای علمی تجدید می کنم و این را وظیفه خود می دانم.

 3. آزادمهر دانش

  سلام
  افتخار شاگردی ایشان را متأسفانه نداشتم. اما توسط همسرم از نزدیک با استاد عباس حری آشنا شدم. سپس در دانشگاه با کتاب آیین نگارش علمی و در همایشهای کتابداری و همچنین توسط استاد نوش‌آفرین انصاری با ایشان آشنا شدم. به خاطر دارم که در کارگاه ” اخلاق علمی” در ایرانداک برگزار شده بود شرکت کردم. مطالب را بسیار ساده و روان مثل یک روایت و داستان توضیح دادند. به راستی که برایم جذاب بود و از کلام خوب و دلنشین شان و علم و دانش تأثیر گذارشان لذت بردم.
  در کتاب سرّ دلبران، که مجموعه دل نوشته ها و دل گفته ها در سوگ استاد بود، در آن کتاب دل نوشته‌ای کوتاه در باره ی ایشان نوشتم.
  یادشان گرامی باد…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |