شما اینجا هستید
اخبار » استاد انسانیت و مهربانی

استاد انسانیت و مهربانی

یادواره بزرگان ۳۵/ استاد انسانیت و مهربانی/ مریم مقدمی (دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران)

نخستین بار، خدا از نام خویش، نام تو را آفرید. از رسالت برگزیدگان خویش، سهم شانه های بردبارتو قرار داد. فانوس شبانه روز علم را در دست هایت نهاد و تو را روشن گر جاده های هستی رقم زد. «در وصف معلم»

یک نفر بود به بزرگی، عظمت و مهربانی، نمیدانم…..

شما هم آن روز را به یاد دارید یا نه اما من هیچ گاه فراموش نخواهم کرد. مهر ماه سال ۱۳۹۱، آزمایشگاه علم اطلاعات. دانشگاه تربیت مدرس

اولین بار مهر ۹۱ در اولین جلسه دوره کارشناسی ارشد ایشان را ملاقات کردم. قبلا اسم ایشان را در فهرست منابع ارشد دیده بودم اما با ایشان آشنایی نداشتم. وقتی وارد کلاس شدند چون من جلسه اول غایب بودم با خوش روئی از من خواستند خودم را معرفی کنم. در درجه اول از اخلاق ایشان که واقعا یک انسان به تمام معنا بودند خوشم آمد. همین حس خوب به کلاس ایشان باعث شد که به رشته روز به روز علاقه مند تر شوم. بعد از هر کلاس آن قدر انگیزه من قوی می‌شد که واقعا قابل وصف نبود. هر کلیدواژه‌ای که از ایشان می‌شنیدم دنبالش می‌رفتم و سعی می‌کردم دانش خود را تقویت کنم و راه های جدیدی در حوزه علم اطلاعات به روی من باز می‌شد. از ویژگی های بارز ایشان دلسوزی نسبت به دانشجو بود. دکتر حسن زاده به وضع مالی دانشجویان توجه ویژه داشت و به دانشجویانی که علاقه مند بودند و تمایل داشتند که کار دانشجویی انجام دهند؛ پروژه هایی معرفی می‌کرد. اولین جنبه مهم این پروژه ها کسب مهارت بود؛ اندک مهارتی که در حوزه پژوهش و نگارش کسب کردم حاصل تلاش ایشان بوده و در کلاس‌های ایشان آموختم.

دکتر حسن زاده وقتی دید که من علاقمندم تا کار پروژه ای انجام دهم، پروژه ای در حوزه اطلاعات را به من معرفی کردند. بعد از اینکه پروژه را به من معرفی کردند خیلی خوشحال شدم که استاد به من اعتماد کردند و بخشی از این پروژه را به من سپرده‌اند. هر روز با عشق و علاقه در این زمینه تلاش می‌کردم و دوست داشتم که توانایی ها و مهارت های خودم را نشان دهم. وقتی اولین حق الزحمه خود را دریافت کردم با آن برای خود یک جفت کفش و یک کیف خریدم و هنوز آن‌ها را دارم. نگاه کردن به آن‌ها به من یادآوری می‌کند که با تلاش می توان به هر چیزی دست پیدا کرد.

از ویژگی های دیگر دکتر حسن زاده احترام به دانشجو و فروتنی ایشان بود. ایشان همیشه به ما مانند فرزند خودشان نگاه می‌کردند و هیچگاه خودشان را از دانشجویان فراتر نمی‌دانستند. همواره در کنار درس می‌توانستیم از مشاوره های ایشان نیز بهره مند شویم. استاد هیچ وقت با ما تندی نمی‌کرد و همیشه مشوق ما بود. بزرگترین درسی که از ایشان آموختم درس انسانیت بود. از خداوند آرزوی طول عمر باعزت برایشان دارم.

می‌خواهم همیشه دانشجویشان باشم و در برابرشان سر تعظیم فرود آورم.

در آخر

“دیروز، امروز و فردای این سرای پهناور، ساخته کلام شیوای شماست. همراه با شما، سجاده های عبادت را در کلاس های درس پهن کردیم. هر کس، در هر مقام و رتبه ای، روزی در کلاس درس شما  نشسته و زمزمه کلام شیرینتان را در گوش هایش به یادگار دارد و زینت بخش آسمان زندگانی‌مان، ستاره‌های روشن و پرفروغ علم شماست طرز بیان هر کلمه شان به دل می نشیند و عطر گرم خورشید، از ابریشم کلامشان پیداست. ما را هنوز دانشجویان خود بپندارید که تشنه بیداری هستیم”

فراخوان ارسال مطلب

فرهیختگان عزیز علم اطلاعات و دانش‌شناسی همانطور که می‌دانید ستون یادواره بزرگان چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده است و هدفش شناخت اساتید، بزرگان و حرفه‌مندان تاثیر گذار در رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی است. از تک تک علاقمندان تقاضامندیم در صورت امکان در مورد بزرگان این رشته و حرفه‌مندان دست به قلم شوند و مطالبی را به رشته تحریر درآورند تا جوانان و آیندگان بیشتر در مورد تاثیرگذاران این رشته علمی اطلاعات کسب کنند. علاقمندان می‌توانند آثار خود را از طریق ایمیلStnote1@gmail.com یا آی دی تلگرام @Stnote1 برای ما ارسال دارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

کد امنیتی *

مجله خبری یادداشت‌های دانشجویی |